Strona główna > Aktualności, DVB-T, Platformy Cyfrowe > Koncert Wojewódzkiego i Materny w TVP1 i TVP HD    

Koncert Wojewódzkiego i Materny w TVP1 i TVP HD

2011-06-14

1 lipca 2011 roku Polska obejmie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się koncert „Tu Warszawa”, reżyserowany przez Kubę Wojewódzkiego i Krzysztofa Maternę. Transmisja w TVP1 i TVP HD.

Widowisko „Tu Warszawa” odbywające się na trzech scenach będzie głównym wydarzeniem kulturalnym Inauguracji polskiego Przewodnictwa w Radzie UE, stanowiąc prezentację dorobku muzycznego, filmowego, literackiego i teatralnego. Zaprezentowane zostaną uznane utwory muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej. Kompozycje Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara zagrają znakomici pianiści: Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer oraz orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły Tomasza Stańki, Me, Myself and I oraz skrzypek Sebastian Karpiel-Bułecka. Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Chris Botti.

W drugiej odsłonie, przypomniane zostaną przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, które okazały się niezwykle ważne dla jej rozwoju. Na scenie wystąpią: Perfect, Myslovitz, Kapela ze Wsi Warszawa i Lech Janerka. Koncert uświetnią też gwiazdy zagraniczne: Manhattan Transfer, wokalista Michael Bolton, piosenkarki: Angie Stone i Dolores O’Riordan (znana z zespołu The Cranberries) oraz saksofonista Kenny G.

Następnie widzowie TVP1 zobaczą pokaz sztucznych ogni do utworu „Orawa” Wojciecha Kilara. Pokaz fajerwerków wokół Pałacu Kultury i Nauki będzie najpierw w kolorach narodowych, a następnie w kolorach UE. Planowany na zakończenie występ brytyjskiej legendy trip-hopu Tricky’ego zostanie przez TVP zarejestrowany i wyemitowany w późniejszym czasie.

Koncerty nie będą miały prowadzącego. Przygotowane elementy multimedialne i najnowocześniejsze techniki wizualne pozwolą zgromadzonym widzom szybko się zorientować na której z trzech multimedialnych scen odbywa się występ i jaki prezentowany jest gatunek muzyki. Występy artystów wzbogacane będą czterema impresjami filmowymi, zmontowanymi z udostępnionych organizatorom materiałów TVP. Jedna z nich poświęcona będzie dokonaniom Polskiej Szkoły Filmowej. Zdaniem wielu krytyków był to jedyny polski nurt filmowy mogący konkurować z dokonaniami międzynarodowymi.

Autorami scenariusza i reżyserami widowiska są: Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki, kierownikiem muzycznym jest Adam Sztaba a za scenografię odpowiada Radosław Dębniak. Producentem wykonawczym sceny jest MM Communications.

Transmisja koncertów na antenie TVP1 oraz TVP HD 1 lipca 2011 roku od godziny 22.00. Wcześniej z Placu Defilad zostanie wyemitowane specjalne, główne wydanie „Wiadomości” (godz. 19.30). Poprowadzą je: Małgorzata Wyszyńska i Piotr Kraśko.

Podziel się

Zobacz także:

Napisz komentarz

*