Strona główna > Aktualności, DVB-T > Mux2 od września, a mux3 od października?    

Mux2 od września, a mux3 od października?

2010-06-07

Zgodnie z najnowszymi postanowieniami w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, pierwszy multipleks (mux1) będzie składał się z kanałów TVP1, TVP2, TVP INFO oraz 4 zwycięzców konkursu, natomiast w drugim multipleksie (mux2) znajdą się kanały nadawców komercyjnych (TVN, Polsat, TV Puls, TV4). Przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski, wyraził nadzieję, że we wrześniu 2010 roku sygnałem cyfrowym będzie już pokryte 80 proc. powierzchni kraju, o ile nowo wybrana rada nie zniweczy tych ustaleń. Wydaje się, że październik 2010 będzie krytycznym okresem – wtedy powinien ruszyć mux2, a 27.10.2010 – mux3.

W piątek, 4 czerwca br. projektem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) zajął się rząd i wygląda na to, że nadawcy i urzędy odpowiedzialni za ten proces w końcu doszli do porozumienia. Ich celem jest osiągnięcie sukcesu przed końcem kadencji. Według wielu zainteresowanych, to właśnie perspektywa skrócenia kadencji KRRiT zaowocowała długo oczekiwanym porozumieniem z UKE, co blokowało start nadajników DVB-T.

Sygnał analogowy ma być ostatecznie wyłączony do 31 lipca 2013 roku. Pytanie czy zdążymy do tego czasu? Według pierwotnego harmonogramu naziemna telewizja cyfrowa powinna już dziś działać w ponad 30 miastach. Zamiast tego mamy tylko testy w Warszawie, Poznaniu i Zielonej Górze. 1 czerwca 2010 wyłączono też nadajniki MPEG-2 w Suchej Górze i Skrzycznem, co w obecnej sytuacji powodziowej można określić, jako mocno nieprzemyślanym posunięciem, bo bez powiadomienia nagle odcięto ludzi od informacji z lokalnych kanałów TVP Rzeszów i TVP Katowice. Nie załączono w to miejsce, choćby testowo transmisji w MPEG-4.

Zgodnie z nowymi ustaleniami, na początku w cyfrowej jakości ma być nadawanych 16 darmowych kanałów, w tym TVP, TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls. Nadawcy komercyjni otrzymają drugi multipleks (mux2), w którym będą mogli zamieścić po dwa kanały (jeden ogólnodostępny oraz dodatkowy). TV 4 planuje kanał z serialami, TVN chce umieścić TVN7, TV Puls uruchomi kanał dla dzieci, a Polsat na razie nie ujawnia swoich planów. Z zapowiedzi TVN, jeśli wszystkie urzędy wydadzą zgodę na emisję w mux2, to taki multipleks powinien ruszyć w wybranych lokalizacjach już w miesiąc po wydaniu zgody. Jednak zapowiedzi z mediów mówią o terminie wrzesień/październik 2010.

W 2010 roku ma także ruszyć trzeci multipleks (mux3) – start 27.10.2010, na którym udostępnione będą kanały tematyczne Telewizji Polskiej. Na razie nadawca publiczny ma w swojej ofercie: TVP HD, TVP Sport, TVP Historia i TVP Kultura.

Także decyzje urzędników i nadawców powinny być bardzo przychylne dla DVB-T ze względu na sytuację powodziową w kraju. NTC bardzo by tu pomogła w informowaniu obywateli o zagrożeniach i pomocy.

Źródło: SatKurier

Podziel się

Zobacz także:

Napisz komentarz

*