Strona główna > TVP > TVP wyłączyła tp. 53 na satelicie Astra 1KR    

TVP wyłączyła tp. 53 na satelicie Astra 1KR

2010-06-02

O północy w nocy z 31 maja na 1 czerwca TVP wyłączyła jeden z transponderów, które dotychczas wynajmowała na satelicie Astra 1KR (19,2°E). Zgodnie z zapowiedziami dotyczy to tp. 53 o częstotliwości 10,773 GHz, pol. H. Transponder jest obecnie wyłączony, nie został natychmiast przejęty przez kolejnego nadawcę. Redakcja satkurier.pl ma jedynie informacje, że tp. 53 został już zagospodarowany i jest wynajęty przez zagranicznego operatora, nie wiadomo jednak kto to może być.

Na tp. 53 (10,773 GHz, pol. H) nadawano Belsat TV, TV Trwam, TVP Polonię, TVP Historię, TVP Kulturę, TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Sport oraz jedną stację: Radio Maryja. Wszystkie serwisy skopiowano w nocy z 13 na 14 maja na tp. 59 satelity Astra 1KR (19,2°E) o częstotliwości 10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8 (DVB-S/QPSK), przy czym jednak większość jest tam transmitowana w MPEG-4.

Oprócz samego faktu konieczności przestrojenia częstotliwości w odbiornikach cyfrowych na nowe parametry, czyli przeprowadzenia wyszukiwania kanałów, na co odbiorcy mieli zaledwie nieco ponad dwa tygodnie, pojawia się problem z dostępem do niekodowanej transmisji kanałów TVP Historia i TVP Info, które z nowej częstotliwości są transmitowane w MPEG-4 i nie ma ich kopii w MPEG-2 na innych częstotliwościach ani na 19,2°E, ani na 13°E. Jeśli ktoś posiada odbiornik „nie-HD”, to na obydwu kanałach z nowej częstotliwości usłyszy tylko dźwięk (albo w ogóle obydwa serwisy trafią na listę kanałów radiowych). Teoretycznie do niektórych modeli odbiorników z kieszeniami na moduły CI można zastosować Neotion Pocket NP4 FTA, który ma możliwość transkodowania obrazu z MPEG-4 do zrozumiałego dla odbiornika MPEG-2, ale ten moduł nie z każdym modelem tunera cyfrowego działa i dodatkowo nawet jak wystartuje, może sprawiać problemy w niektórych odbiornikach. Jedynym pewnym sposobem na dostęp do TVP Historii i TVP Info (ten drugi kanał koduje wybrane pozycje programowe) jest zakup odbiornika HD.

Na nowej częstotliwości: tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK) są obecnie nadawane:
- TVP 1 (MPEG-4, kod.: NDS VideoGuard)
- TVP 2 (MPEG-4, kod.: NDS VideoGuard)
- TVP Info (MPEG-4, wersja warszawska, wybrane pozycje programowe kodowane w NDS VideoGuard)
- TVP Sport (MPEG-4, kod.: NDS VideoGuard)
- TVP Polonia (MPEG-2, FTA)
- TVP Historia (MPEG-4, FTA)
- TVP Kultura (MPEG-4, FTA)
- TV Trwam (MPEG-2, FTA)
- Belsat TV (MPEG-2, FTA)
- TVP HD (MPEG-4/HD, kod.: VideoGuard)
- Radio Maryja (FTA)
- komplet stacji Polskiego Radia: PR 1/2/3/Euro/Dla Zagranicy/Obrady Parlamentu (AC3, FTA)

Dla operatorów kablowych, którzy nie zdążyli przejść na sprzęt odbiorczy uruchomiono awaryjny przekaz w MPEG-2 z satelity Eutelsat W3A (7,0°E), z częstotliwości: 11,185 GHz, pol. V, SR: 13333, FEC: 7/8 (DVB-S/QPSK), gdzie są nadawane: TVP 1, TVP 2, TVP Info (wersja warszawska), TVP Polonia, TV Trwam i Radio Maryja. Pierwsze dwa serwisy są kodowane (NDS VideoGuard). Nie wiadomo obecnie na jak długo utrzymany zostanie przekaz z tej pozycji satelitarnej, więc operatorzy są zobowiązani do jak najszybszego dostosowania sprzętu do odbioru przekazu w MPEG-4.

Działania wykonane w ciągu ostatniego miesiąca wydają się być gwoździem do trumny platformy satelitarnej TVP. Wycofano się z jednego transpondera i wyłączono wiązkę punktową z tp. 59 (przypomnijmy, że istniało ryzyko jej pozostawienia, co odcięłoby Polaków mieszkających za granicą od TVP Polonii i TV Trwam – informowaliśmy o problemie i być może to właśnie dzięki naciskom widzów wywołanym naszym artykułem pośpiesznie zdjęto ograniczenie zasięgu). Wszystko to dokonywano w sposób chaotyczny, kompletnie nie informując o planowanych działaniach choćby komunikatami prasowymi, jednocześnie siejąc popłoch wśród operatorów kablowych poprzez wprowadzanie nieustannych zmian w transmisji (m.in. wyłączenia i powroty paczki TVP na 7°E).

Źródło: satkurier.pl

Podziel się

Zobacz także:

Tags: , , ,

Napisz komentarz

*