Strona główna > Aktualności, Cyfra+ > Telewizja 3D stała się w Polsce faktem    

Telewizja 3D stała się w Polsce faktem

2010-05-18

CANAL+ zrealizował pierwszą w kraju transmisję w technologii 3D z meczu Wisła Kraków – Odra Wodzisław

CANAL+ przeprowadził w sobotę 15 maja br. pierwszą w Polsce transmisję piłkarską w technologii 3D z kluczowego meczu ostatniej kolejki Ekstraklasy – Wisły Kraków z Odrą Wodzisław. Na specjalnych pokazach organizowanych przez stację w partnerstwie z LG Electronics i siecią Multikino w wybranych pubach i kinach mecz śledziło tysiąc kibiców z Krakowa, Poznania i Warszawy – pierwsi widzowie telewizji 3D w Polsce.

Do wczoraj technologia 3D była domeną kina i nowinką technologiczną określaną często mianem telewizji przyszłości. 15 maja telewizja 3D stała się w Polsce faktem. Pierwszą w kraju transmisję piłkarską w technologii 3D i standardzie HD śledzili w domu widzowie, którzy już mają telewizory i okulary 3D oraz tysiąc kibiców zgromadzonych na organizowanych przez CANAL+ specjalnych pokazach w pubach wyposażanych przez LG Electronics w odbiorniki 3D najnowszej generacji oraz kinach sieci Multikino w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

„W sobotę wkroczyliśmy w zupełnie nowy wymiar telewizji. Od 15 lat działalności CANAL+ w Polsce pokazujemy, że nowoczesność jest naszą domeną. Podobnie jak w przypadku standardu HD i tym razem okazaliśmy się pionierem na polskim rynku medialnym. Telewizja 3D to dosłownie i w przenośni zupełnie nowy format telewizji, przełom miarę przejścia od telewizora czarno-białego do kolorowego”– powiedział Bertrand Le Guern, Prezes CANAL+ Cyfrowy.

„Ekipa CANAL+ przeprowadziła pierwszą relację w technologii 3D na żywo, prosto ze stadionu Suche Stawy w Krakowie, z wykorzystaniem specjalistycznego wozu transmisyjnego wyposażonego w 9 nowoczesnych kamer pracujących w technologii stereoskopowej. Było to wyjątkowe przedsięwzięcie produkcyjne, nad którą pracował ponad 40-to osobowy zespół złożony z pracowników CANAL+ i Multiproduction oraz ekipy międzynarodowej.

W tym wyjątkowym meczu Wisła Kraków, kandydat do tytułu Mistrza Polski, podejmowała broniącą się przed spadkiem Odrę Wodzisław. Po zaskakującej i pasjonującej przedostatniej kolejce Ekstraklasy, w której Lech Poznań zdetronizował dotychczasowego lidera – Wisłę Kraków, mecz z Odrą był dla krakowian ostatnią szansą na zdobycie tytułu. Wisła zremisowała z Odrą 1:1, ale trofeum Mistrza Polski 2010 zdobył Lech Poznań, który pokonał 2:0 Zagłębie Lubin.

Oprócz osób uczestniczących w pokazach w kinach i pubach transmisję, której partnerem był Eutelsat, mogli zobaczyć także posiadacze telewizorów 3DTV i dekoderów HD. Relacja była dostępna w ramach pasma CANAL+3D test na kanale 28 platformy CYFRA+. Nie jest to jedyna produkcja 3D w CANAL+. W niedzielę 16 maja stacja pokaże film zrealizowany w stereoskopii – animację w reżyserii Henry’ego Selicka „Koralina i tajemnicze drzwi”. CANAL+ Cyfrowy przyczynia się do popularyzacji technologii stereoskopowej także w innych obszarach swojej działalności. Jest koproducentem filmu „Latająca Maszyna” – międzynarodowej produkcji, która powstaje w technologii stereo 3D (premiera kinowa filmu jest przewidziana na jesień tego roku). Dla swojej marki CYFRA+ stworzył natomiast pierwszą reklamę stereoskopową, która była emitowana w polskich kinach (grudzień 2009).

Źródło: Canalplus

Podziel się

Zobacz także:

Tags: , , ,

Napisz komentarz

*