Strona główna > Cyfra+ > Canal+ koproducentem nowego filmu Jerzego Skolimowskiego The essence of killing    

Canal+ koproducentem nowego filmu Jerzego Skolimowskiego The essence of killing

2010-02-20

W czwartek 18 lutego zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego pod roboczym tytułem „The Essence of Killing”, którego koproducentem jest CANAL+. To międzynarodowa produkcja, z udziałem m.in. Vincenta Gallo i Emmanuelle Seigner. Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Norwegii i Izraelu.

„Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego wydaje się jednym z ciekawszych tegorocznych przedsięwzięć, realizowanym przez tak uznanego i oryginalnego twórcę, z udziałem znakomitych aktorów. CANAL+ zaangażował się w ten projekt, ponieważ dobre polskie kino to bardzo ważna cześć krajobrazu filmowego, który od 15 lat prezentujemy swym widzom. To jednocześnie drugi, obok „Maszyny latającej” (Projekt Chopin), film współfinansowany w bieżącym roku przez CANAL+” – powiedział Bertrand Le Guern, prezes zarządu CANAL+ Cyfrowy.

„The Essence of Killing” opowiada historię Afgańczyka, amerykańskiego jeńca wojennego, któremu udaje się uciec z niewoli podczas przesłuchań w Europie. Zbieg musi stawić czoła rzeczywistości innej niż ta, w której przyszło mu dotąd żyć. W głównych rolach wystąpią: amerykański aktor i reżyser Vincent Gallo, znany m.in. z filmów „Chłopcy z ferajny” Martina Scorsese czy „Arizona Dream” Emira Kusturicy oraz Emmanuelle Seigner, aktorka i wokalistka, znana m.in. z filmów „Gorzkie gody” i „Frantic” Romana Polańskiego. W pozostałych rolach będzie można zobaczyć m.in. Roberta Mazurkiewicza oraz Stiga Frode Henriksena.

„The Essence of Killing”to koprodukcja polsko-norwesko-irlandzko-węgierska. Autorem zdjęć, podobnie jak w przypadku „Czterech nocy z Anną” Skolimowskiego, jest Adam Sikora, laureat „Orła” 2009 (Polskie Nagrody Filmowe) za najlepsze zdjęcia do „Czterech nocy z Anną”. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. Scenografię zaprojektowała Joanna Kaczyńska. Zdjęcia do filmu realizowane były od 27 grudnia do 18 lutego w Polsce, Norwegii i Izraelu.

Producentem wykonawczym jest Skopia Film. „The Essence of Killing” powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Eurimages, Irish Film Board, Norweskiego Instytutu Filmowego, a także Węgierskiego Instytutu MMK. Koproducentem polskim jest CANAL+, a zagranicznymi Element Pictures, Cylinder Productions i Mythberg Films.

Kino to jeden z filarów programowych CANAL+. Stacja prezentuje rocznie ponad 400 filmów czołowych hollywoodzkich studiów: Universal Studios, 20th Century Fox oraz dystrybutorów niezależnych. Na bieżąco śledzi też najważniejsze wydarzenia związane z kinem, takie jak wręczenie Oscarów, Noc Cezarów, Złotych Globów czy MFF w Cannes, towarzyszy również polskim twórcom na rodzimych festiwalach. Od 15 lat CANAL+ wspiera także polską kinematografię, współfinansując wartościowe przedsięwzięcia. Przy finansowym udziale stacji powstało ponad 120 filmów fabularnych, w ostatnich latach m.in. „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, „Drzazgi” Macieja Pieprzycy czy „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha – film zakwalifikowany do udziału w 2010 roku w konkursie głównym festiwalu kina niezależnego Sundance.

Obecnie trwają prace nad filmem w technice stereoskopowej „Maszyna latająca” (Projekt Chopin), w produkcję którego również zaangażowany jest CANAL+.

„The Essence of Killing”
charakteryzacja: Barbara Conway (Irlandia)
charakteryzacja SFX: Tomasz Matraszek
dźwięk: Robert Flanagan (Irlandia)
operator kamery A: Rafał Paradowski
operator kamery B: Ciaran Kavanagh (Irlandia)
laboratorium: Magyar Filmlaboratórium
postprodukcja dźwięku: Irlandia
kaskader: Tomasz Krzemieniecki

Podziel się

Zobacz także:

Napisz komentarz

*